Tłumacz
Tłumaczenie

Maluję, więc jestem,

… kilka słów o moim malarstwie:
Minęło już wiele lat, kiedy zabrałem się za pędzel i farby. Za mną więcej niż kilkaset obrazów, mniejszych lub większych, w różnych technikach, przy czym “królewską” techniką pozostanie dla mnie olej na płótnie. Świetlistość tej farby i jej struktura są nie do powielenia przez inne techniki malarskie, w tym również naśladujący olej akryl… (czytaj dalej)

Wojciech Bednarek Maluje na żywo obraz olejny na antenie w studio TVP Łódź, 03.02.2011, part 1

Wojciech Bednarek Maluje na żywo obraz olejny na antenie w studio TVP Łódź, 03.02.2011, part 2 

18.01.2013, Studio TVP Łódź, 34 minuta programu

…………………………………………………………………………………..
Za mną cztery szkoły/uczelnie plastyczne/artystyczne, gdzie byłem uczniem i studentem. Za mną też wiele lat pracy, w której to ja nauczam o malarstwie, rysunku, rzeźbie, a także performance, a przy okazji o historii sztuki…
Tak jak mnie uczyli starzy mistrzowie, od wielu lat jestem orędownikiem pierwszeństwa wyboru odpowiedniej kompozycji (“coś” na wzór myśli przewodniej), a potem doboru doń danej techniki i adekwatnych narzędzi. Tak też nauczam swoich adeptów, tak też oceniam prace innych artystów.
Każdemu polecam dokładne studiowanie takich mistrzów jak Kandinsky, Rembrandt czy Leonardo, bo oni “przeskoczyli” w sztuce kilkadziesiąt pokoleń….

Malarskie spotkania Wojciecha Bednarka, cz I

Malarskie spotkania z Wojciechem Bednarkiem, cz. II
W performance i instalacji przestrzennej moim wzorem do naśladowania był Z. Warpechowski >> (którego miałem przyjemność być przez chwilę uczniem) oraz W. Hasior >>.
Największym moim “nauczycielem”, a raczej motywem jest… natura. Trzeba wpierw starać się ją zrozumieć, aby ją następnie zacząć interpretować. Ten, kto namaluje/narysuje/wyrzeźbi setki razy “na żywo” martwą naturę”, pejzaż, postać modela lub modelki, może spróbować swoich sił w sztuce abstrakcji, surrealizmu czy ekspresji. Taka kolejność od rzemiosła do poszukiwania siebie jest o tyle zdrowa, że nie prowadzi na manowce i do pseudo nowoczesnego manieryzmu. Ci, którzy przejdą tą drogę, będą “wielkimi” artystami “nowoczesnymi” lub “powrócą” do natury.
Ci, którzy mówią “z marszu” o sztuce nowoczesnej, “że dziecko by tak namalowało”, są dyletantami, nie rozumiejącymi podstaw sztuki. Owszem dziecko też tak namaluje, małpa ponoć też, tylko czy zrobi to świadomie i z premedytacją? – nie zrobi.
Oczywiście nie ma to związku z licznymi szarlatanami sztuki nowoczesnej, którzy pod jej płaszczykiem szukają fałszywego poklasku i profitów…
Prawdziwy artysta wg mnie, to erudyta, który łączy ekspresję wojownika, z konsekwencją hafciarki i pokorą mnicha.
Prawdziwy artysta to przede wszystkim krytyk wzgledem siebie.
Prawdziwy artysta to cwany mag, świadomie żonglujący środkami artystycznymi jak piłeczkami, które mają w konsekwencji doprowadzić widza jak po sznurku do tego “co artysta chciał powiedzieć”
Jak według mnie powstaje mentalnie obraz? ten link:
http://digg.com/video/these-animated-paintings-are-f-cking-beautiful
… w pewien sposób pokazuje moment malowania przez artystę obrazu, kiedy ów obraz “wpuszcza” go do siebie -, a z reguły trwa to określony czas, w danym tylko momencie i jeden jedyny raz
Coś jest “magicznego” w nadawaniu kawałkowi lnianej szmaty, opiętej na deskach, zwanej blejtramą (krosnem malarskim), innego życia i ekspresji wyrazu.
Wielkość artystów nie opiera się tylko na warsztacie, choć to ważne aby być dobrym rzemieślnikiem. To często ich odkrywczość niesie ich w ich twórczości, rozwijając nowe kierunki w sztuce. Dzięku temu sztuka pozostaje cały czas nieokiełznana, wyrywa się z ram, przez co nie jest po prostu nudna. Wielkość artystów t też umiejętność przyznawania się do prawdziwości intencji i nie doklejanie bujnych teoryjek, na które łasi się rzesza ociemniałych odbiorców i pseudo znawców i krytyków sztuki. Oczywiście nie zawsze traktowałem malarstwo jako tworzenie wiekopomnego dzieła sztuki. Zgodnie z maksymą “maluję, więc jestem” często bawię się farbami czy też tzw. motywami. Maluję to, co chcę i jak chcę.
Wojciech Bednarek