Tłumacz
Tłumaczenie

Historia naszego domu:

Nasz dom został zbudowany lub przebudowany w 1880 roku, o czym świadczy oryginalna kamienna sygnatura, wyryta w tynku na kamiennym narożniku naszego domu >>

img_0415 img_0416
Wg posiadanych danych archiwalnych jego budowę zlecił prawdopodobnie Siegfried Schlombe, który był wtedy właścicielem posesji. Prawdopodobnie zlecenie wykonał A. Bittner, o czym świadczy powyższy kamienny gmerk na rogu naszego domu z wyrytymi napisami.

>> Foto galeria z Kotła

>> Historia i fotokopie dokumentów archiwalnych.

Po wielu badaniach przypuszczamy, że nasz dom zbudowany został wcześniej, o czym świadczyć mogą kamienne posadzki z wielkich, płaskich, kamieni oraz kamienne obora i tzw rzeźnia do trzymania tuszy, a także wysoka kamienna piwnica pod domem.

Ciekawe jest również to, że wedle dostępnych materiałów archiwalnych, rodzina Bittner mieszkała prawdopodobnie w Kocioł (niem. Kuttel) już od końca XVII wieku.
Wg posiadanych informacji przed II wojną światową w naszym domu mieszkała Otylie Klinke (na podstawie danych – spisu mieszkańców z roku 1937).

Po wojnie w tym domu prawdopodobnie mieszkały różne rodziny, w tym:

  • od 1945-1947 Gąsienica
  • Jerzy Brojakowski, ur. 1952 w Kotle, Rodzice: Józef i Krystyna byli w Kotle od 1947 do 1966 roku
  • od 1966 do 2009 roku rodzina Kurowskich.

Nasz dom w swojej najstarszej części kamiennej jest zbudowany z ręcznie układanego i rzadko spotykanego >> czerwonego spągowca. Resztę konstrukcji stanowią ręcznie ciosane toporkiem belki i słupy, oryginalnie łączone na zaciosy i kołki drewniane, co niewątpliwie świadczyło o doświadczeniu budujących go majstrach i cieślach. Część dachowa była modernizowana w latach 60′ XX wieku, a następnie w 2011 roku.